Za nami kolejne warsztaty realizowane przez Fundację im. ks. Siemaszki we współpracy z Ev. Schülerinnen- und Schülerarbeit in Westfalen (ESW)  z Niemiec.  Odbyły się one w CERN 2000 w Piekarach (11-17.10.2015).
Tym razem młodzież z Polski i Niemiec skupiła się na niełatwym temacie życia w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz . Tam też powstała większość zdjęć, robionych przez uczestników z myślą o  planowanej w przyszłym roku wystawie wokół 70 rocznicy wyzwolenia obozu.
Po raz pierwszy udaliśmy się do nieco zapomnianej części obozu w Auschwitz – Monowitz. Wysiedloną w 1942 roku wieś przeobrażono w niewolniczy obóz pracy – Auschwitz I. Po wojnie mieszkańcy wrócili do swojej wsi i odbudowali ją, a po byłym obozie pozostały resztki w postaci samotnie stojących baraków, bunkrów i mniejszych schronów przeciwlotniczych.

Historię tego podobozu mogliśmy poznać dzięki ogromnej wiedzy i zaangażowaniu w badania historyczne nad tym miejscem naszej przewodniczki, Judith Höhne z Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
Wszystkie zdjęcia i materiały, jakie powstały na terenie byłych obozów zostały wspólnie przejrzane i poddane selekcji. Uczestnicy nagrywali także mini-wywiady dotyczące ich odczuć po wizycie w obozie. Będą one częścią planowanej wystawy.
Poza pracą nad materiałami do wystawy, młodzież miała okazję poznać w aktywny sposób Kraków – dzięki grze miejskiej, obejmującej najważniejsze kulturalnie miejsca w obrębie Rynku i Wzgórza Wawelskiego.
Młodzi uczestnicy mieli też możliwość poznania siebie nawzajem dzięki licznym grom integracyjnym. To zawsze ważna część wymiany, pozwalająca na zbudowanie zgranego i chętnego do współpracy zespołu.

tekst: A. Kurek
Program powstał dzięki współfinansowaniu