Jeszcze nie zdążyliśmy ochłonąć po sukcesie pary tanecznej Weroniki Sroki i Sebastiana Urbańca (kat. IV – 16 – 18 lat), którzy w listopadzie na X Ogólnopolskim Konkursie Tańców Polskich „O Muszlę Bałtyku” w Malborku zajęli miejsce na podium i tym samym otrzymali awans do mistrzowskiej klasy A, a już kolejna para tym razem młodsza Aniela Biczak i Szczepan Trybek tańczący w kategorii II (10-12 lat) również stanęli na podium tym razem 7.12.2013 r. na VI Ogólnopolskim Turnieju Tańców Polskich „O Szablę Kmicica ” w Drohiczynie i również awansowali do klasy A. Pary te, aby to osiągnąć musiały trzykrotnie stanąć na podium turniejów ogólnopolskich i uzbierać 100 punktów.

 

Weronika i Sebastian tańczą ze sobą od października 2009 r. Swoją przygodę z turniejami rozpoczęli od razu w kat. III B (13-15 lat), nie było łatwo gdyż konkurowali z parami, które zaczynały mając 6, 7 lat. Początki były trudne, wiele godzin tańca na sali treningowej, walka z bólem, wspólnie wzloty i upadki, ale nic nie przychodzi od razu. Na klasę trzeba było cierpliwie czekać i ciężko pracować. Teraz oboje są zadowoleni i choć wiedzą, że będzie jeszcze trudniej, ponieważ będą konkurować z mistrzowskimi parami, kilka lat od nich starszymi (od stycznia przechodzą do kat. VA – 19 – 26 lat), to nadal chcą tańczyć i zapału im nie brakuje.

Aniela Biczak i Szczepan Trybek tańczą razem od października 2010r. Swoją przygodę z polskimi tańcami narodowymi w formie towarzyskiej rozpoczęli w kat. I (7-9 lat). I choć ich początki też nie należały do najłatwiejszych, bo jakże pogodzić ambitny i pracowity charakter Anileki z trudnym do okiełznania Szczepanem? Na szczęście mamy to już za sobą, w tej chwili para ta wspaniale pracuje na zajęciach. Widać, że chcą trenować i cieszy ich to, co robią.

W Klubie Tańców Polskich działającym przy Fundacji im. Ks. Siemaszki w Piekarach trenuje obecnie 10 par w wieku od 6 – 19 lat.  Niebawem treningi rozpoczną także jeszcze młodsze dzieci w wieku 5 lat. Par w klubie przybywa, co świadczy o tym, że polskie tańce narodowe są coraz bardziej popularne wśród dzieci i młodzieży. Są oni dumni z tego, że mogą tańczyć polskie tańce narodowe takie jak krakowiak, kujawiak, oberek, mazur, polonez, chroniąc tę część dziedzictwa narodowego, która jest tak ważna dla nas Polaków.

Zdjęcia z VI Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich „O Szablę Kmicica ” w Drohiczynie, II Mistrzostw Podlasia w Tańcach Polskich oraz XV Regionalnego Turnieju Tańców Polskich „O Złoty Klucz” Drohiczyn 2013